Dialekt polszczyzny pomorskiej jest odmianą języka polskiego używanego na województwie pomorskim, położonym w północno-zachodniej Polsce. Na ten wariant językowy mają wpływ języki zachodniosłowiańskie, a także niemieckie dialekty regionu.
Gwara polska pomorska charakteryzuje się specyfiką fonetyczną i leksykalną. Samogłoski są dłuższe i nosowe w porównaniu ze standardowym polskim, co nadaje językowi charakterystyczne brzmienie. Spółgłoski są również wymawiane inaczej, z dźwiękami bardziej miękkimi, bardziej szczelinowymi.
Leksykalnie polska gwara pomorska zawiera liczne zapożyczenia z języka niemieckiego. Wynika to z historii regionu, który do końca II wojny światowej znajdował się pod panowaniem niemieckim. W ten sposób wiele niemieckich słów zostało przyjętych i zintegrowanych z dialektem.
Pomimo tych specyfiki językowej, pomorski dialekt polski pozostaje odmianą języka polskiego i jest rozumiany przez wszystkich mówiących po polsku. Ważne jest jednak zachowanie tego wariantu językowego i kontynuacja jego badań, aby lepiej zrozumieć historię i kulturę regionu pomorskiego.
Pisane
400 dialektów w języku norweskim
400 dialektów w języku norweskim Kliknij tutaj aby odkryc
SEO po śląsku – czy dialekt wpływa na widoczność strony?
SEO po śląsku – czy dialekt wpływa na widoczność strony? Kliknij tutaj aby odkryc
Norma wymawianiowa a gwary
Norma wymawianiowa a gwary Kliknij tutaj aby odkryc
WarsawApps vol. 3: Gwara Warszawska
WarsawApps vol. 3: Gwara Warszawska Kliknij tutaj aby odkryc
Dialekty i gwary w języku polskim. Czy wszyscy mówimy tak samo?
Dialekty i gwary w języku polskim. Czy wszyscy mówimy tak samo? Kliknij tutaj aby odkryc