Boruszowe Wzgórze

OBEJRZYJ BAJKE W WERSJI WIDEO Z LEKTOREM

Dawno dawno temu żył możny pan Borusza, który założył warowny gród. Ponieważ położony był on na szlaku handlowym, pośród żyznych ziemiach wśród obfitujących w dary natury lasów, miasto było bogate, a ludziom żyło się w nim spokojnie i dostatnio. Dobrobyt i powodzenie niestety nie trwały wiecznie…

Pewnej nocy pod śpiący gród zakradli się wrodzy wojowie. Wdarli się do miasta, osadę złupili, mieszkańców wymordowali, a zabudowania spalili. Tak okrutnie doświadczony gród zapadł się pod ziemię.

Od tamtej pory w letnie noce da się czasem słyszeć spod ziemi bicie dzwonu z wierzy miejskiego kościoła.

 

Zaginione Miasto

 

Pewnego dnia uboga sierota została posłana, by paść krowy w okolicy Boruszowego Wzgórza. Biedna dziewczyna przechodząc leśną ścieżką zobaczyła piękną wstążkę wystającą z ziemi. Uradowana znaleziskiem zaczęła za nią ciągnąć z zamiarem ozdobienia sobie włosów. Wraz jednak z wyciąganiem wstążki jej oczom ukazała się widok miasta wynurzającego się wraz z tym spod ziemi.

Był to przerażający obraz spalonego i zniszczonego onegdaj grodu. Przestraszona tym dziewczyna puściła wstążkę i uciekła, a gród na powrót zapadł się pod ziemię.