Polskie Gwary

Gwara poznańska

Dialekt poznański, zwany także dialektem wielkopolskim, to polski dialekt używany w regionie poznańskim w środkowo-zachodniej Polsce. Dialekt ten charakteryzuje się różnicami fonetycznymi, gramatycznymi i leksykalnymi w porównaniu ze standardowym językiem polskim.
Jedną z najbardziej charakterystycznych cech gwary poznańskiej jest wymowa litery „ą” jako „om”, czyli ze słabszą nosowością niż w standardowej polszczyźnie. Dodatkowo gwara poznańska często używa formy „je” zamiast „ja” dla zaimka osobowego „I”, a także używa innych form czasownika niż standardowa polska.


Jeśli chodzi o słownictwo, w gwarze poznańskiej występuje wiele słów, których nie używa się w standardowym języku polskim. Na przykład „szkoda” często zastępuje się „krzywą” lub „szkwa”, a „dobra” często zastępuje się „wyszmiatać” lub „wypas”.
Choć gwarą poznańską mówi się głównie na terenie Poznania, jest ona rozumiana i używana także w innych częściach Wielkopolski. Pomimo różnic w stosunku do standardowego języka polskiego, dialekt poznański jest nadal uważany za część języka polskiego i stanowi ważną część bogatej różnorodności językowej Polski.

Leave a Comment

Scroll to Top
%d bloggers like this: